E-mail: anna.bankowska@sejm.pl | Tel: (52) 322-33-67

Anna Bańkowska TV

Nauka w nowym zawodzie szansą na wiele miejsc pracy w regionie!

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej poseł Anna Bańkowska poinformowała media o sukcesie związanym z powołaniem do życia nowego zawodu - technik chłodnictwa i klimatyzacji. Na specjalistów o takich umiejętnościach od kilku lat istniało ogromne zapotrzebowanie rynku pracy. Sukces był możliwy dzięki wspólnym działaniom nauczycieli Zespołu Szkół nr 12 w Bydgoszczy, Bydgoskiego Klastra Przemysłowego oraz posłanki SLD.

Anna Bańkowska poparła także starania stowarzyszenia „Młody Szubin” w walce o budowę trasy rowerowej z Szubina do Bydgoszczy. Obecni na konferencji przedstawiciele stowarzyszenia: Maciej Szatkowski i Artur Michalak przekonywali, że budowa trasy ekspresowej S5 to najlepszy moment, aby na tym odcinku powstało również połączenie rowerowe. 

Starania o nowy zawód rozpoczęły się na początku 2013 r. Do biura poseł Anny Bańkowskiej zwrócili się przedstawiciele Zespołu Szkół nr 12 w Bydgoszczy (dawnego technikum elektrycznego) oraz pracodawcy (z Bydgoskiego Klastra Przemysłowego) twierdząc, że na rynku istnieje duże zapotrzebowanie na specjalistów z dziedziny chłodnictwa i klimatyzacji. Tymczasem ujęte wówczas w klasyfikacji szkolnictwa zawodowego pokrewne zawody nie zapewniały wystarczającej wiedzy i umiejętności, aby można było podjąć pracę w tej branży. W całej Polsce nikt nie mógł uzyskać wykształcenia w dziedzinie klimatyzacji i chłodnictwa. A przecież klimatyzacja weszła z impetem w każdą dziedzinę życia. Potrzebni są fachowcy, ale ich nie ma. Nikt nie może legitymizować się ukończeniem polskiej szkoły w tym zakresie - mówiła podczas konferencji posłanka SLD.

W sprawie ustanowienia nowego zawodu poseł Bańkowska wystosowała kilka interpelacji oraz zapytań poselskich do ministrów Gospodarki i Edukacji Narodowej. W końcu, w lutym 2014 r. przyszła pozytywna odpowiedź. Ministerstwo Gospodarki poparło wniosek o ustanowienie zawodu: technik chłodnictwa i klimatyzacji. Przygotowano także wymagany przepisami opis nowego zawodu szkolnego z podziałem na kwalifikacje cząstkowe. Opinie wszystkich partnerów społecznych zaangażowanych w proces tworzenia nowego zawodu były zgodne, wskazując czteroletnie technika jako jedyne szkoły spełniające oczekiwania oraz mające możliwości zrealizowania odpowiedniej jakości kształcenia.

Zespół Szkół nr 12 w Bydgoszczy rozpocznie kształcenie techników chłodnictwa i klimatyzacji w nowym roku szkolnym 2015/2016. To nie jest błaha sprawa. Dyrekcja ZS nr 12 bardzo się cieszy, że będzie taki zawód uruchomiony. Jest to skuteczna szansa, aby choć trochę zminimalizować problem bezrobocia, a dla młodych ludzi możliwość zdobycia zawodu, na który jest zapotrzebowanie - podsumowała Anna Bańkowska.


Kolejną z poruszonych na wtorkowej konferencji spraw był lobbing na rzecz budowy drogi rowerowej z Szubina do Bydgoszczy. Taka inwestycja ma szczególne znaczenie dla lokalnej społeczności, a jej przydatność potwierdzają badania statystyczne, jednoznacznie wskazujące, że duży procent mieszkańców Szubina i okolic każdego dnia dojeżdża do Bydgoszczy do pracy, na uczelnie lub w celu skorzystania z bogatej oferty kulturalnej i rozrywkowej największego miasta województwa kujawsko-pomorskiego.

Budowa tej ścieżki miałaby znaczenie nie tylko rekreacyjne, choć i to jest też ważna kwestia, ale tu przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo - wyjaśniała parlamentarzystka SLD.

W konferencji wzięli także udział przedstawiciele stowarzyszenia "Młody Szubin" - inicjatorzy walki o drogę rowerową do Bydgoszczy. Na dzień dzisiejszy przejazd z Bydgoszczy do Szubina wiąże się albo z uciążliwością przez objazdy, albo z ryzykiem utraty życia na drodze krajowej. Przy tak wielkiej inwestycji, jak S5 należy pomyśleć także o rowerzystach i stąd nasza inicjatywamówił wiceprezes stowarzyszenia Młody Szubin Maciej Szatkowki.

W odpowiedzi na pismo poseł Anny Bańkowskiej, regionalny dyrektor GDDKiA przyznał, że postulat budowy drogi rowerowej z Szubina do Bydgoszczy przy ekspresowej drodze nr 5 jest obecnie analizowany, niestety na obecnym etapie jakiekolwiek zmiany w projekcie wiązałyby się z dodatkowymi pracami planistycznymi oraz sporym wydatkiem finansowym.

Z tego miejsca apeluję raz jeszcze do dyrekcji GDDKiA o uwzględnienie tej ważnej dla społeczności inicjatywymówiła publicznie posłanka Anna Bańkowska, wspominając budowę trasy uniwersyteckiej w Bydgoszczy, gdzie planując dużą inwestycję nie pomyślano o rowerzystach, a dziś brak ścieżki dla wszystkich jest sporym problemem.

Budowę drogi rowerowej z Szubina do Bydgoszczy popiera także bydgoska Federacja Młodych Socjaldemokratów, starosta nakielski Tadeusz Sobol, burmistrz Szubina Ignacy Pogodziński oraz wielu polityków z różnych opcji.

Opracował
Przemysław Biegański
Fot. Tomasz Puławski, Łukasz Religa
Bydgoszcz, 02.09.2014

Relacje mediów:

Portal KujawskiRośnie poparcie dla ścieżki rowerowej wzdłuż S5
Portal Kujawski: Dzieki bydgoskim staraniom mamy nowy zawod techniczny
Bydgoszcz24Jak posłanka Bańkowska rozwiązała niebłahy problem
TVP Bydgoszcz: Politycy SLD i mieszkańcy Szubina chcą budowy drogi rowerowej do Białych Błot
Radio PiK: W Bydgoszczy będą się kształcić technicy chłodnictwa i klimatyzacji
ITVSzubin: Inicjatywa stowarzyszenia Młody Szubin przybiera na sile
Gazeta Pomorska: Rowerem wzdłuż S-5 z Szubina aż do Bydgoszczy
Gazeta.pl: Rowerzyści chcą miejsca na drodze S5. Kto ich popiera?